Nowiny
Najnowsze wyniki badań dotyczących historii Ogrodu Dolnego.
środa, 30 lipca 2014 07:54

W 2007 r. Miasto Białystok otrzymało od Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie dokument pn. Ogród Branickich w Białymstoku. Koncepcja rewaloryzacji, autorstwa dr inż. Doroty Sikory. Według założeń Koncepcji przygotowano dokumentację projektową, na podstawie której w latach 2009-2011 przeprowadzono rewaloryzację dziedzińca wstępnego i salonu ogrodowego. W 2013 r. przystępując do opracowania dokumentacji przetargowej na sporządzenie projektu prac rewaloryzacyjnych na terenie dolnego ogrodu szczegółowo przeanalizowano pod tym kątem zapisy Koncepcji z 2007 r. oraz wyniki wszystkich badań archeologicznych przeprowadzonych na tym terenie do 2013 r. Ostatecznie uznano, że Koncepcja z 2007 r., w części dotyczącej dolnego ogrodu, zawiera jedynie ogólne założenia rewaloryzacyjne, a także nieuzasadnione historycznie propozycje, będące rodzajem kompromisu przyjętego w latach 2005-2006. Jednocześnie stwierdzono, że obecny stan wiedzy pozwala na opracowanie takiego dokumentu, który mógłby pomóc Miastu w opracowaniu projektu poprawnej i przekonywującej restytucji kolejnej części Ogrodu Branickich.

Na mocy tych ustaleń ks. dr Jan Nieciecki – historyk sztuki i wieloletni badacz mecenatu artystycznego Jana Klemensa Branickiego, dokonał na zlecenie Miasta Białystok analizy wyników dotychczasowych archeologicznych badań wykopaliskowych i w ich świetle po raz kolejny odczytał dokumenty źródłowe. Na tej podstawie opracował opis ogrodu dolnego – „wodnej” części Ogrodu Branickich, będący charakterystyką jego rozplanowania, urządzenia i wystroju w XVIII w. Swój autorski opis uzupełnił bogatym materiałem ikonograficznym, ukazującym także analogie do białostockich rozwiązań, zachowane w europejskich ogrodach barokowych.

 

Pełny tekst: kliknij

Ilustracje: kliknij (plik zajmuje ok. 110 Mb)

 
Ogród Branickich wyróżniony
poniedziałek, 24 września 2012 06:34

Salon ogrodowy Pałacu Branickich został uhonorowany w prestiżowym konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną.

Salon ogrodowy to jedna z białostockich wizytówek. Oddany do użytku w zeszłym roku, został odtworzony przez wysokiej klasy specjalistów na podstawie dokumentów i ikonografii z epoki. Białostocka inwestycja zdobyła wyróżnienie w kategorii „rewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni”.

W jury konkursu TUP zasiadają obok urbanistów i architektów także przedstawiciele rządu (z resortów transportu, budownictwa i gospodarki wodnej, rozwoju regionalnego, a także kultury) i Związku Miast Polskich.

Wręczenie wyróżnienia odbyło się 20 września br. podczas IV Kongresu Urbanistyki Polskiej.

 

 

 

 
Komunikat dotyczący oganiczenia wstępu do Ogrodu Branickich
czwartek, 16 sierpnia 2012 11:04
18 sierpnia (sobota) w godzinach od 6:00 do 14:00, ze względów procedur bezpieczeństwa związanych z wizytą Patriarchy Moskwy i Całej Rusi w Białymstoku, ograniczony zostanie wstęp na teren Ogrodu Branickich.
Za utrudnienia przepraszamy!
 
Gwiazdy soul przed Pałacem Branickich
czwartek, 19 lipca 2012 11:08

W stolicy Podlasia podczas dwóch gorących festiwalowych wieczorów zagrają gwiazdy muzyki spod znaku Pozytywnych Wibracji. Tegoroczna trzecia edycja imprezy odbędzie się ponownie na dziedzińcu barokowego Pałacu Branickich w Białymstoku, gdzie co roku zbierają się tłumy fanów pozytywnych dźwięków zamieniając Białystok w soul’ową stolicę Polski.

W piątek 20 lipca na barokowym dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku zabrzmi po raz pierwszy w naszym kraju światowej sławy producent i didżej Dimitri From Paris. Będzie to jego pierwszy otwarty dla publiczności i biletowany występ w Polsce.  Pojawi się także grająca urban gypsy formacja !DelaDap, która po kilkuletniej przerwie powraca na trasę koncertową. Wiosną 2012 roku ukazała się czwarta, najnowsza płyta zespołu tworzącego niepowtarzalną muzyczną formułę, łączącą dźwięki muzyki romskiej z klubowymi i elektronicznymi brzmieniami. Pojawią się również polscy artyści. Niepowtarzalna, wielka polska wokalistka Ewa Bem z towarzyszeniem 9 muzyków z koncertem jubileuszowym z okazji 40-lecia pracy artystycznej. Wystąpi też funkujący akcent białostocki, czyli Ewa Szlachcic & Way No Way.

fot. STX JAMBOREE/Music FotoKolektiv

W sobotę 21 lipca zagra wielka amerykańska gwiazda festiwalu – Angie Stone, diva soul i r&b, znana z wielkich hitów jak Wish I Didn't Miss You  czy I wanna Thank Ya. Artystka jest znana z tego, że lubi mieć bliski kontakt ze swoimi fanami – rozmawia z nimi na koncertach, dzieli się swoimi przemyśleniami i życiową filozofią. Po raz pierwszy w Polsce pojawi się legendarny brytyjski wokalista Omar z zespołem. Artysta, zwany ojcem chrzestnym brytyjskiego soulu, cieszy się wielkim szacunkiem światowej branży muzycznej.  Po raz pierwszy w Białymstoku zagra Ania Rusowicz, zdobywczyni czterech tegorocznych Fryderyków, która przeniesie nas w krainę big bitu. Wystąpią też Eskaubei & Funky Flow, czyli funk’owo – hip-hop’owy projekt muzyczny z Rzeszowa.

Na festiwalowiczów czekają rewelacyjne koncerty, lokalne specjały (m.in. kiszka i babka ziemniaczana) oraz piękne zakątki Podlasia. W tym roku organizatorzy rozszerzyli formułę festiwalu o pokazy filmów studentów i absolwentów Szkoły Wajdy oraz Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, pokaz mody Elwiry Horosz oraz dodatkowe atrakcje na dziedzińcu głównym. Rozbudowana została strefa EKO pod patronatem Fundacji Zielone Płuca Polski. W tym roku do strefy dołączyło Towarzystwo Ochrony Siedlisk „Pro Habitat”. Na dziedzińcu powstanie też organizowana przez Fundację Wspierania Kultury i Sztuki Teatr Narwal strefa rozrywki, a w niej: Namiot Metamorfozy z malowaniem twarzy i profesjonalnym makijażem, mini muzeum Lalki Teatralnej oraz warsztaty taneczne Magdaleny Balcerzak. W piątek i w sobotę na parkingu obok Pałacu Branickich stanie krwiobus, gdzie będzie można oddać krew dla białostockiej Stacji Krwiodawstwa. Podczas dwóch dni festiwalowych wolontariusze fundacji „Pomóż im” będą kwestować na rzecz białostockiego Hospicjum dla Dzieci.

 Podczas festiwalowego weekendu wybrane restauracje Białostockiego Szlaku Kulinarnego zaoferują uczestnikom festiwalu atrakcyjne zniżki. W lokalach Koku Sushi, Lipcowy Ogród, Mistrz i Małgorzata, Orient Express, Sztuka Mięsa, Tanoshi, Tawerna Portowa, Tokaj, Tokyo Sushi, Warszawska 39 i restauracji w hotelu 3 Trio za okazaniem festiwalowego biletu, karnetu lub opaski można otrzymać nawet 20% zniżki! Atrakcyjne zniżki oferują również hotele Gołębiewski, Podlasie i 3 Trio.

Wszystko to, a przede wszystkim pozytywna i przyjazna atmosfera sprawiły, że wydarzenie zostało okrzyknięte rok temu najpiękniejszym polskim festiwalem.

Tadeusz Truskolaski, Prezydent Miasta Białegostoku: Dobra muzyka, piękna sceneria Pałacu Branickich, ciekawe miasto. Tak w skrócie można opisać to, co czeka uczestników festiwalu Białystok Pozytywne Wibracje. Dwie poprzednie edycje nie zawiodły: gościliśmy artystów światowego formatu, których występy podczas białostockiego festiwalu odbiły się szerokim echem. Dzięki temu Białystok Pozytywne Wibracje zaistniał już na letniej kulturalnej mapie Polski. A trzecia edycja festiwalu to dowód na to, że w naszym mieście powstaje ciekawa artystycznie i niepowtarzalna muzyczna marka. Jestem przekonany także w tym roku gościć będziemy tysiące osób, które docenią niepowtarzalny klimat festiwalu i poznają Białystok – dynamiczne miasto, które wielu może pozytywnie zaskoczyć.

Dlaczego Pozytywne Wibracje?

Białystok Pozytywne Wibracje Festival inspirowany jest kultową kompilacją muzyczną Pozytywne Wibracje, uznaną za jedną z najciekawszych serii płytowych wydawanych w Polsce. Jest bezapelacyjnie najbardziej prestiżową składanką muzyczną istniejącą na polskim rynku od 15 lat. Uznana marka oraz modne
i energiczne brzmienia połączone z kultowymi przebojami są niepodważalnymi atutami każdej płyty z tej serii. Kompilacja Pozytywne Wibracje w wyborze Stanisława Trzcińskiego, będącego także dyrektorem artystycznym
i współproducentem festiwalu, to nie tylko kolekcja płytowa, to określony styl życia, emocje i muzyka każdego pokolenia.

Dlaczego Białystok? 

Organizatorzy festiwalu podkreślają unikalną urodę oraz atmosferę Pałacu Branickich, na dziedzińcu którego odbywa się impreza. Goście, którzy przyjechali na zeszłoroczną edycję chwalili także pięknie odnowiony rynek, ogród Pałacu Branickich, bogate życie nocne miasta, a także malownicze okolice. Wielu z nich w oczekiwaniu na wieczorne koncerty odwiedziło za dnia okolice Biebrzy, Białowieży, Tykocina czy Supraśla lub wybrało się na wycieczkę szlakiem tatarskim. Uczestnicy festiwalu chętnie poznawali także walory kulinarne stolicy regionu, korzystając z ofert restauracji leżących na Białostockim szlaku kulinarnym. Tu smakosze bez trudu odnajdą klimatyczne knajpki kultywujące kulinarne tradycje. Ponadto zwracają uwagę na doskonałe połączenie z Warszawy oraz z Mazur.

Niepowtarzalny charakter nadaje miastu kulturowe, religijne i narodowościowe bogactwo. Stworzony na podwalinach wielu języków, tradycji i wierzeń, Białystok jest miejscem o unikatowej na skalę europejską czy światową kulturze. Wielobarwność miasta podkreśla, między innymi, szlak Białystok Wielu Kultur proponujący spacer po zabytkach rodu Branickich oraz zabytkach pofabrykanckich, spacer szlakiem architektury związanej z kultem religijnym, a także architektury drewnianej. Stąd też festiwalowi goście, oprócz muzycznych wrażeń, odnajdą w stolicy regionu fascynujące miejsca, budowle i historie.

Białystok jest ładniejszy niż Paryż i wydaje pieniądze na inwestycje lepiej niż Londyn – tak wynika z badań Eurobarometru przeprowadzonych wśród Polaków na temat ich miejsca zamieszkania. Dodatkowo jest miastem zielonym, pięknie położonym i niezwykle czystym. W najbliższym otoczeniu znajdują się Puszcza Knyszyńska, Białowieski Park Narodowy i bagna biebrzańskie, urokliwe miejsca, prawdziwe Perły Podlasia, wciąż dopiero odkrywane przez turystów.

Z kolei według badań Price Waterhouse Coopers, opublikowanych w ubiegłym roku wynika, że Białystok gwarantuje niezwykle wysoki poziom bezpieczeństwa, świetnie zarządza środkami unijnymi i prezentuje dobry stan finansów miejskich. Miasto inwestuje także w kulturę, czego namacalnym dowodem jest kolejna, trzecia już edycja Białystok Pozytywne Wibracje Festival. Białystok posiada najwyższy z 11 badanych miast Kapitał Jakości Życia. Przy średnim poziomie równym 100, Kapitał Jakości Życia w Białymstoku oszacowany został na poziomie 111,8. Co to oznacza? Białystok to najlepsze miejsce do życia!

Więcej informacji:

http://bialystokpozytywnewibracje.pl/

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 10